Herkese Merhaba :)

Bu yazımda sizlere test otomasyon aracı olan UFT ile geliştirmiş olduğunuz testleri Azure Pipelines(Azure DevOps Server) üzerinde nasıl çalıştıracağınzdan bahsedeceğim.

Nasıl entegre edilir sorusundan önce biraz UFT’den bahsetmek istiyorum.

UFT(Unified Functional Testing)

UFT; eski adı QTP(Quick Test Professional) olan, 2006 yılında HP tarafından piyasaya sürülen bir test otomasyon aracıdır. 2011 yılında çıkartılan 11.5 versiyonuyla birlikte ismi UFT olmuştur. 2017 yılında ise Micro Focus şirketi tarafından satın alınmıştır. Desktop, Web ve Mobil ortamlar için fonksiyonel, regresyon ve web servis testleri geliştirebilmeniz için bir altyapı sunan lisanslı bir üründür.Test …


Herkese Merhaba :)

Sizlere bu yazımda aşağıdaki soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Owasp ZAP container olarak nasıl ayağa kaldırılır?

Ayağa kaldırılan Owasp ZAP’a farklı bir container üzerinden nasıl erişilir ve scan işlemleri nasıl yapılır?

Ve bunlar Azure Pipelines’a nasıl entegre edilir?

Owasp ZAP nasıl container olarak ayağa kaldırılır sorusuna geçiş yapmadan önce biraz Owasp ZAP’dan bahsetmek istiyorum.

Owasp ZAP (Zed Attack Proxy)

Owasp (Open Web Application Security Project), kar amacı gütmeyen, çeşitli tool ve süreçlerle WEB’in daha güvenilir olması için çalışmalar yürüten açık kaynaklı bir projedir. Zaman içerisinde çeşitli standartlar oluşturmuştur.

ZAP ise WEB üzerinde koşan uygulamaların güvenlik açıklarını ortaya çıkarmak için oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir…


Herkese Merhaba :)

Bir önceki yazımda sizlere Katalon Studio’nun genel özelliklerinden bahsetmiştim. Bu yazımda ise Katalon Studio ile hazırlanmış scriptlerin Azure DevOps Pipeline üzerinde nasıl çalıştırabileceğimizi göstereceğim.

Katalon Studio execution için Visual Studio Marketplace üzerinde bir extension mevcut. Ancak bu extension şuan preview sürümde olduğundan katalonu console modda çalıştırabilecek şekilde konfigürasyonlarımızı hazırlayacağız.

Adım 1 : Katalon Studio ile hazırlanmış projenin Azure Repo üzerinde bulunması gerekmekte. Bunun için Katalon Studio Git entegrasyonu üzerinden kodlar Azure Repo’ya gönderilebilir. Yada proje dosyaları repoya drag and drop yöntemi ile atılabilir.

Adım 2 : Auto Login Agent hazırlamak

Katalon Studio ile scriptler çalıştırılırken tarayıcı ayağı…


Herkese Merhaba :)

Bu yazımda sizlere test otomasyon dünyasının yeni yıldızı olan Katalon Studio ile neler yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Open source bir ürün olan ve cross platform çalışabilen Katalon Studio’nun 2015 yılında ilk sürümü yayınlanmıştır. Bunun yanı sıra 2019 yılında 7. versionu ile birlikte Katalon Studio Enterprise (KSE) ürünü de piyasaya sürülmüştür.

Neler Yapabiliriz ?

Web, Mobil ve Desktop(latest version 7.0) uygulamalarınızı test edebilir, bunun yanısıra backend servislerinizin test otomasyon süreçlerinizde kullanabilirsiniz. Böylece tek bir platformda test süreçlerinizi hibrit bir şekilde yönetebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz scriptleri kolayca CI/CD süreçlerinize entegre edebilirsiniz böylelikle yazılım kalite süreçlerinizi otomatize edebilirsiniz.


Herkese merhaba :)

Sizlere bu yazımda container security ürünü olan Twistlock (yeni adı ile Prisma Cloud) kullanımının Azure DevOps Pipeline üzerinde nasıl otomatize edeceğimizden bahsedeceğim.

İlk olarak kısaca Twislock’dan bahsedecek olursak; lisanslı bir ürün olan Twistlock 2019 yılında Palo Alto Networks tarafından satın alınmış olup Prisma Cloud olarak piyasaya sunulmuştur.

Twistlock (Prisma Cloud)ile neler yapabilirsiniz?

Container orchestration(kubernetes, openshift vs.) ortamlarınızda;

  • Containerların görüntülenmesi ve bu containerlar arasında networkün görüntülenmesi,
  • Containerlardaki güvenlik açıklarının görüntülenmesi,
  • Yeni oluşturulan containerların otomatik tarama işleminin yapılması,
  • Çeşitli kurallar oluşturularak yapılabilecek işlem kısıtlamalarının sağlanması ve güvenlik açıklarının önüne geçilmesi,
  • Monitoring

gibi işlemler yapabilirsiniz.

Bunların yanı sıra oluşturmuş olduğunuz imageların güvenlik açıklarını tarayabilirsiniz ve…


Herkese Merhaba :)

Bu yazımda sizlere Azure DevOps Server üzerinde bulunan pipeline aracılığı ile sunucu konfigürasyon yazılımı olan Ansible’ı nasıl otomatize edeceğimizden bahsedeceğim.

İnternette Ansible ile alakalı oldukça fazla türkçe kaynak olduğundan bu yazıda Ansible’ın detaylarına , çalışma mantığına çok fazla deyinmeyeceğim. Bunun yerine aşağıya bir kaç referans link ekledim :)

Peki tamam ama Ansible neydi? Kısaca bir tanımlasak fena olmaz ..

Ansible için kabaca bir tanım yapmak gerekirse sunucu konfigürasyonları için kullanılan bir otomasyon yazılımıdır. Yönetmekte olduğunuz sunucuları tek bir noktadan yapılandırabilmenize yardımcı olan bir özgür yazılım platformudur. İlk olarak 2012 de piyasaya sunulmuştur. Sonrasında RedHat tarafından satın alınarak…


DBeaver Community Edition

Herkese Merhaba :)

Bugünkü yazımda sizlere henüz yeni keşfetmiş olduğum bir Universal Database Manager aracı olan DBeaver’dan bahsedeceğim.

DBeaver Nedir ?

DBeaver ilk olarak 2010 yılında yayınlanmış olan bir SQL istemcisi ve veritabanı yönetim aracıdır. Veritabanlarına özel driverlar (JDBC, ODBC gibi) ile bağlantıyı sağlamaktadır. Sorguları yazabileceğiniz , syntax higlighting ve code intellisense özelliklerine sahip bir metin editörü bulunmaktadır. Çeşitli özellikler ekleyebileceğiniz, plugin yükleme özelliğide bulunan bu editör Java dili ile yazılmış olup Eclipse üzerine yazılmış bir araçtır.

Ücretsiz mi ?

DBeaver’ın iki farklı dağıtımı mevcuttur. Birincisi benimde şuan kullanmış olduğum Community versionu, ikincisi ise ücretli dağıtımı.

Community versionu açık kaynak kodlu olup, Apache lisansı ile dağıtılmaktadır.


Herkese Merhaba :)

Bu yazımda sizlere Azure’un Mikroservis mimarisi kullanılarak yazılmış ve containerize uygulamalar için sunmuş olduğu alternatif bir container ve mikroservis orkestrasyon çözümü olan Service Fabric Mesh hizmetinden bahsetmek istiyorum.

Azure Service Fabric Mesh Nedir?

Geliştiricilerin herhangi bir altyapı sürecini (network, storage vs.) yönetmeden mikroservislerin build ve deploy işlemlerine olanak sağlayan yönetilebilir bir Infrastructure as a Service (IaaS) Azure hizmetidir.

Burada Service Fabric Mesh hizmetinin IaaS mi yoksa PaaS mi olduğu konusunda Microsoft’un yayınlamış olduğu dokümanlarda direk söylemiş olduğu bir bilgi yok. Ancak yaptığım araştırmalar sonucunda IaaS kategorisinde olabileceğini düşünüyorum. Aksi bir bilgi için yorum bırakabilirsiniz :)

Service Fabric Mesh üzerinde bulunan uygulamalarınız, herhangi…


Herkese Merhaba :)

Bir önceki yazımda Azure DevOps Servisine ait API lar ile yapabileceğimiz temel işlemlerden bahsetmiştim.

Bu yazıda wiql editor, query editor gibi Azure DevOps modüllerine değineceğim. Query editör aracılığı ile hazırlamış olduğumuz karmaşık sorguların sql karşılıklarını Wiql editor ile hazırlayabileceğimizi, bu sorguları da API’lar ile nasıl çalıştırabileceğimizi örnek senaryolar üzerinden aktaracağım.

Ben daha önceden kendi Azure DevOps Board’um için birkaç tane User Story tipinde work item ve bunlara ait birkaç tane Task oluşturmuştum.


Herkese Merhaba :)

Bu yazımda Azure DevOps Servisine ait Rest API’lar ile Azure DevOps’da bulunan projelerinizin work itemları üzerinde neler yapabileceğinizi sizlerle paylaşacağım.

Öncelikle “Neden API’larla uğraşayım ki?” derseniz. Bunun için size birkaç sebep söyleyebilirim. Örneğin; bir product backlog itema ait tasklar içerisinde bulunan ‘Module’ isminde bir fieldımız olsun. Bu fielda pbi’ın title bilgisini yazdırmamız gerektiğini, bu işlemi ise birden fazla pbi için yapmamız gerektiğini varsayalım. Bu recursive işlemler yapmamızı gerektiren bir işlemdir. Yani her bir pbi için o field bilgisini al ve ona ait tasklara yazdır. Bu işlemi excelde yapmak oldukça güç olabilir. Heleki taska ait bir rule mevcutsa…

Kadriye Taylan

DevOps Specialist @KoçSistem

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store